ОДРЖИВА ПОЉОПРИВРЕДА И РУРАЛНИ РАЗВОЈ У ФУНКЦИЈИ ОСТВАРИВАЊА СТРАТЕШКИХ ЦИЉЕВА РЕПУБЛИКЕ СРБИЈЕ У ОКВИРУ ДУНАВСКОГ РЕГИОНА- очување руралних вредности
Традиционалан Међународни научни скуп под називом "Одржива пољопривреда и рурални развој у функцији остваривања стратешких циљева Републике Србије у оквиру дунавског региона“ - очување руралних вредности -", одржан је на планини Тари, у периоду од 06.12.-08.12.2012.
Скуп представља резултате на пројекту ИИИ 46006 ʺОдржива пољопривреда и рурални развој у функцији остваривања стратешких циљева Републике Србије у оквиру дунавског регионаʺ, пројектни период 2011-2014. године, који је финансиран од Министарсва просвете, науке и технолошког развоја Републике Србије.
Скуп је организовао Институт за економику пољопривреде из Београда у сарадњи са још 38 еминентних институција из Србије, Босне и Херцеговине, Румуније, Грчке, Пољске, Немачке, Холандије, Молдавије, Словачке, Мађарске, САД-а, Македоније, Бугарске, Француске и Русије, под покровитељством Министарства просвете, науке и технолошког развоја Републике Србије.
Уз присуство великог броја гостију из Србије и иностранства, научни скуп је отворен поздравним говором проф. др Драга Цвијановића, Директора Института, који се присутнима обратио са честиткама и захвалношћу што су својим присуством увеличали Скуп и пожелео им успешан рад. Поздравну реч упутили су: у име Новосадког Универзитета, проф. др Радован Пејановић; у име Мегатренд Универзитета скуп је поздравио проф. др Милан Милановић; у име Економског факултета из Суботице скуп је поздравио проф. др Станислав Зекић; у име Привредне коморе Србије скуп је поздравила др Даница Мићановић; у име Факултета за Биофарминг скуп је поздравила проф. др Горица Цвијановић; у име Института за примену науке у пољопривреди скуп је поздравио мр Ведран Томић; у име Академије економских наука из Букурешта, скуп је поздравила проф. др Raluca Andreea Ion; у име Петролеум и Гас Универзитета из Плоештиjа, скуп је поздравила проф. др Mariana Eftimie, Декан Факултета Економских наука.
У оквиру пленарне секције, присутнима су своје радове представили проф. др Радован Пејановић, са Пољопривредног факултета из Новог Сада, Република Србија; проф. др Andrew Fieldsend, испред Истраживачког Института за економику пољопривреде из Будимпеште, Мађарска; као и проф. др Raluca Andreea Ion, испред Академије економских студија из Букурешта, Румунија.
У оквиру три секције, приказан је 91 научни рад са укупно 176 потписаних аутора. Кроз радове обједињена су нова сазнања у оквиру одрживог развоја као савременог развојног приступа, стратешког планирања и институционално-политичке димензије аграрног и руралног развоја, као и процеса диверсификације и компаративних предности руралне економије, којима су дотакнути различити аспекти у агробизнису.
Другог дана одржавања скупа одржано је редовно заседање Скупштине Научног друштва аграрних економиста Балкана, на коме је осим представљања публикованих издања Института за економику пољопривреде, одржан и Округли сто под називом ʺДопринос развоја локалних заједница дунавског региона диверсификацији руралних вредностиʺ, који је изазвао велико интересовање присутих гостију и покренуо веома интересантну дискусију, на основу којих је потврђена успешност Скупа.
Међународни научни скуп је изазвао велико интересовање, што се може видети како по значајном броју радова који су прихваћени од стране рецензента, тако и по великој посећености аутора из земље и иностранства, што указује на актуелност разматраних тема, како у земљама Балкана, тако и у земљама Европе.
АГРАРНА ЕКОНОМИЈА И РУРАЛНИ РАЗВОЈ – РЕАЛНОСТИ И ПЕРСПЕКТИВЕ ЗА РУМУНИЈУ
ОДРЖИВА ПОЉОПРИВРЕДА И РУРАЛНИ РАЗВОЈ У ФУНКЦИЈИ ОСТВАРИВАЊА СТРАТЕШКИХ ЦИЉЕВА РЕПУБЛИКЕ СРБИЈЕ У ОКВИРУ ДУНАВСКОГ РЕГИОНА - РАЗВОЈ ЛОКАЛНИХ ЗАЈЕДНИЦА
Осим радова који су резултат истраживања поменутог пројекта, било је радова који су резултат истраживања и са осталих пројеката које финансира Министарство просвете и науке Републике Србије и Секретаријат за науку АП Војводине. Пристигли радови објављени су у специјалном броју часописа „ЕКОНОМИКА ПОЉОПРИВРЕДЕ".
Скуп је одржан 01.12. и 02.12.2011. године, пристигли радови су систематизовани у четири секције, и то:
Првог дана научног скупа презентовани су радови у великој (I и IV секција) и малој сали (II и III секција) и одржана је Скупштина Научног друштва аграрних економиста Балкана. Вече је употпуњено посетом манастиру, дегустацијом сремских чварака уз кувано вино и ракију. Након повратка у хотел организована је свечана вечера којој је присуствовао велики број пристиглих учесника.Другог дана научног скупа одржана је презентација издања Института за економику пољопривреде, а потом састанак истраживача на пројекту ИИИ - 46006 “Одржива пољопривреда и рурални развој у функцији остваривања стратешких циљева Републике Србије у оквиру дунавског региона”. Састанак је завршен резимирањем утисака научног скупа, при чему су изнети закључци о значају његовог организовања и одржавања.
Радове су презентовали модератори, према следећем распореду: